Viete aké sú fyziologické hodnoty psa ?
Každý zodpovedný majiteľ psa by mal mať základné vedomosti ohľadom fyziologických hodnôt psa. Pýtate sa prečo ? Odpoveď je jednoduchá, na základe znalostí týchto hodnôt viete aktuálne vyhodnotiť zdravotný stav psa. Vyhodnotenie týchto hodnôt je jedna z prvých vecí, ktoré u psa vyšetruje veterinár.
Na začiatok chcem spomenúť, že tento článok slúži na vzdelávanie majiteľov, v žiadnom prípade nenahradzuje vyšetrenie veterinárnym lekárom!
Farba slizníc
Jedným z ukazovateľov aktuálneho zdravotného stavu psa je práve farba slizníc. Sliznice psa sú dobre viditeľné na ďasnách psa a na spojivke oka. Sliznica u zdravého psa je vlhká, hladká, ružovej farby na nepigmentovaných miestach a bez erózií. Jednotlivé odchýlky môžu znamenať viacero zdravotných komplikácií, uvedieme najčastejšie príčiny spôsobené stavom vyžadujúcim akútne poskytnutie prvej pomoci.
Bledá až biela sliznica – veľká strata krvi! Jediná laikom rozpoznateľná známka vnútorného krvácania.
Červená sliznica – prehriatie psa ( + suchá sliznica a absencia slín)
Modrofialová sliznica – cyanoza – dusenie cudzím telesom, zástava krvného obehu ( akútny nedostatok kyslíka v tkanivách psa).
Žltá sliznica – ochorenie pečenie alebo žlčníka.
Telesná teplota psa
Telesnú teplotu u psa meriame v konečníku. Ak máte podozrenie na zmenu zdravotného stavu vášho psa a chcete mu zmerať teplotu doma, tak je lepšie použiť digitálny teplomer s ohybným koncom. Je dôležité aby ste koniec teplomera namazali vazelínou alebo olejom. Zvierač konečníka je pomerne silný, je nutné teplomer zasunúť dostatočne hlboko, aby teplomer nameral teplotu vo vnútri rekta. Ak sa na to necítite radšej to nerobte a navštívte svojho veterinárneho lekára.
Telesná teplota psa je 37,5 – 39 °C.
Dychová frekvencia
Dychová frekvencia je počet dychov za minútu. Berte ale do úvahy, že pri aktivite alebo priamo po aktivite, v horúcich dňoch a pri psychickej záťaži psa sa dychová frekvencia niekoľkonásobne zvyšuje. Vtedy môže hodnota dychovej frekvencie dosiahnuť až 200-220 dychov za minútu. Ako sa dychová frekvencia zisťuje? Zisťuje sa pohľadom na bok/hrudník psa a počíta sa počet nádychov a výdychov. V prípade, že je pes v bezvedomí, dych je plytký a pohľadom zle viditeľný. V týchto situáciách položíte dlaň na hrudník psa a počítate počet zdvihnutí hrudníku.
Nádych + výdych = 1 dychový cyklus. Počítajte 30 sekúnd a potom vynásobte dvomi.
Dychová frekvencia u psa v psychickom, fyzickom kľude a v teplotnom komforte je 10-30 dychov za minútu.
Frekvencia tepu
Tak ako pri dychovej frekvencii aj tu platí, že pri záťaži fyzickej alebo psychickej a v teplom počasí sa táto hodnota zvyšuje nad fyziologickou hodnotu. Počítame tu počet tepov za minútu. Tep najlepšie nahmatáte a odčítate na stehennej tepne, na vnútornej strane stehna. Počítajte 15 sekúnd a vynásobte štyrmi. Hodnoty sa môžu líšiť u šteniat a pri dospelých psoch s ohľadom na ich veľkosť.
DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE! Ak chcete overiť, či sú zachované životné funkcie pri psovi, ktorý je v BEZVEDOMÍ, tak sa NEOVERUJE TEP, ALE LEN DYCHOVÁ AKTIVITA! Rovnako u ľudí hľadanie pulzu je strata času- laik môže mať problém hneď nájsť miesto, kde je tepna. Navyše pes alebo človek môže byť v bezvedomí a dýchať, a pritom mať ťažko hmateteľný pulz, kvôli veľkému poklesu krvného tlaku. Jedným z dôvodov je aj chyba pri overovaní pulzu, kedy záchranca cíti v končekoch prstov svoj tep a nie tep zachraňovaného. HODNOTA PULZU NÁS ZAUJÍMA PREDOVŠETKÝM U ZVIERAŤA PRI VEDOMÍ, KEDY CHCEME VEDIEŤ HODNOTU TEPOVEJ FREKVENCIE.
Frekvencia tepu u psa v psychickom, fyzickom pokoji a v teplotnom komforte je :
u šteniat: 120-160 tepov/min.
u malých a stredných plemien: 80-120 tepov/min.
u veľkých a obrých plemien: 60-100 tepov/min.