Skip to main content

Kliešte sa na území Slovenska vyskytujú po celý rok, no aktívne sú iba vtedy, keď teplota stúpne nad 7 stupňov. Množstvo kliešťov sa v jednotlivých regiónoch výrazne líši, vyskytujú sa však všade. Kliešte dávajú prednosť zmiešaným listnatým lesom so sviežou trávou, kríkmi, papradím a množstvom popadaných listov.

Ochorenie prenášané kliešťami sú veľmi vážne.

Prečo je dobré chrániť psa pred vonkajšími parazitmi ?

Všetci psíčkari by sme mali vedieť čo môžu kliešte spôsobiť našim psom a v neposlednom rade aj nám. Choroby, ktoré môže kliešť preniesť sú zákerné, a nikto nechce vidieť svojho miláčika trpieť.
Lepšie je ochrániť svojho psa skôr, ako príde Babezióza, Borelióza a iné.

Rýchle vysvetlenie týchto chorôb.


Babezióza je ochorenie prenosné kliešťom. Pôvodcom je Babesia canis, ktorá napáda červené krvinky, v ktorých sa množí a spôsobuje ich rozpad. Prenášač je Pijak lužný (druh kliešťa) a inkubačná doba je 2-4 týždne.

Príznaky:
– apatia, nechutenstvo, tmavý moč (neskôr moč môže byť sfarbený ako Coca Cola- sfarbenie spôsobuje hemoglobín- krvné farbivo, ktoré sa uvoľňuje do moču)
– môže dôjsť k zlyhávaniu orgánov až k smrti.

Napadnuté erytrocyty Babesiou canis.

Borelióza je ochorenie, ktoré napáda centrálny nervový systém, srdce a kĺby. Pôvodcom Lymskej boreliózy sú spirochéty, najmä Borellia burgdorferi, Borellia garinii a Borellia afzelii. 

V Európe sa vyskytujú všetky druhy a Slovensko patrí medzi krajiny s vysokým stupňom zamorenia.
Toto ochorenie je prenosné kliešťami, komármi a aj niektorými druhmi múch.
Podmienkou prenosu infekcie je, aby bol pes infikovaný slinami pozitívneho kliešťa, ktorý je na ňom prisatý minimálne 24 hodín. Inkubačná doba je 2-5 mesiacov.
Preto po každej prechádzke dôkladne skontrolujte svojho psa.

Príznaky:
– nechutenstvo, apatia
– neskôr krívanie, ktoré spôsobuje opuchy kĺbov
– horúčka
– zväčšenie lymfatických uzlín
– menej častým príznakom je zápal srdcového svalu a zlyhávanie obličiek

Vždy je lepšia prevencia, ako terapia!

Na trhu môžete nájsť nespočetné množstvo prípravkov proti kliešťom. Z prípravkov, ktoré sa na trhu nachádzajú je niekedy ťažké vybrať si ten pravý, preto ideme napísať niektoré dôležité informácie.

Prípravky môžeme rozdeliť na syntetické a prírodné.


Aké syntetické prípravky poznáme ?

Podľa najnovších štúdií syntetické preparáty obsahujúce účinné látky Isoxazolíny ( fluralaner, sarolaner, afoxolaner...) sa radia medzi najúčinnejšie a najbezpečnejšie preparáty proti ektoparazitom. 
Antiparazitiká môžu byť vo forme tablety (napr. Bravecto), pipety (napr. Frontline), alebo obojku (napr. Foresto). 

Syntetické pipety treba nanášať medzi lopatky, no pozdĺž chrbtice UŽ NIE, pretože po ich oliznutí môže dôjsť k rozvoju neurologických príznakov.
Pokiaľ neviete, ktorý prípravok bude vhodný pre vášho miláčika, tak výber správneho produktu konzultujte so svojím veterinárom.

Väčšina syntetických antiparazitík sa môže šteniatkam podávať až od 7-8 týždňa.

Príklady- 

– Bravecto – od 8. týždňa

– Frontline – od 8. týždňa

– Simparica – od 8. týždňa

– Advocate – od 7. týždňa

– Advantix – od 7. týždňa

Prírodné prípravky obsahujú éterické oleje a vykazujú čiastočný repelentný účinok. Ich vôňa je vonkajším parazitom nepríjemná a po nanesení na kožu/srsť psíka môže napomáhať k ich odpudzovaniu.
Prírodné prípravky sú vhodné na použitie u gravidných sučiek, šteniatok a psov s alergiou na bežné insekticídy. 

Na našom eshope nájdete Antiparazitné pipety značky Menforsan,  antiparazitné obojky a sprej s čisto prírodným zložením. Prírodné prípravky proti kliešťom kúpiš tu: https://www.rukaprepsy.sk/kategoria-produktu/kozmetika/antiparazitika/

Antiparazitná pipeta pre psov s prírodným zložením.

Pri používaní prírodných repelentov treba počítať s tým, že prvé dni majú výraznejšiu vôňu, ktorá je ale príjemná. Repelentné obojky či už syntetické alebo prírodné neodporúčame, ak je v domácnosti malé dieťa, ktoré ma častý kontakt so psíkom. Neodporúča sa priamy kontakt medzi sliznicami človeka a obojkom, ku ktorým môže dôjsť v priebehu detského “skúmania” predmetov, ktoré majú kojenci v obľube, napr. olizovaním, nasávaním a pod. Toto by mohlo vyvolať u dieťaťa podráždenie slizníc, prípadne alergickú reakciu.

V období zvýšenej aktivity kliešťov môžete do stravy psa pridať pivovarské kvasnice https://www.rukaprepsy.sk/produkt/pet-equine-yeast-150-g-pre-psov/, ktoré majú blahodarné účinky na zdravie psíka, a poskytujú prirodzený repelentný účinok proti hmyzu a kliešťom.

Pivovarské kvasnice pre psov.

Prípravok so 100%-nou účinnosťou neexistuje, no kombináciou syntetických a prírodných prípravkov nič nepokazíte. Ak si nie ste istí, prekonzultujte to s veterinárom.

Jednou z dôležitých vecí je prípravky striedať a predchádzať tým rezistentnosti nie len kliešťov, ale aj iných parazitov na jeden prípravok.

Po každej prechádzke skontrolujte seba a aj vášho psíka. Pri krátkosrstých plemenách je jednoduchšie nájsť kliešťa, pri dlhosrstých plemenách odporúčame po prechádzke psíka vyčesať.

Ako vybrať kliešťa ?

Vo svojom živote ste už určite počuli niekoľko návodov ako vybrať kliešťa. Chceli by sme vyvrátiť pár mýtov. Nikdy nenatierajte na kliešťa žiaden krém ani olej, pretože po jeho udusení môže dôjsť k vypusteniu obsahu jeho tela do hostiteľa. Z vlastných skúseností môžeme povedať, že najlepšie sa vyťahuje kliešť pinzetami určenými práve na vyberanie kliešťov. Naozaj stačí po chytení pinzetou kliešťa pomaly mierne zatočiť, je úplne jedno do ktorej strany, hlavné je urobiť to pomaly. Niekedy dve otočenia stačia na to, aby ste vybrali celého kliešťa. Občas sa vám môže stať, že hlavička ostane v tele psíka. Netreba hneď panikáriť samotná hlava kliešťa nevypustí do tela žiadne patogény. Telo psíka sa k nej bude chovať ako k cudziemu telesu a môže spôsobiť lokálny zápal. V tomto prípade môžete navštíviť veterinárneho lekára, ktorý rýchlo a bezbolestne hlavičku kliešťa vytiahne. Pinzety na odstránenie kliešťov nájdeš tu: https://www.rukaprepsy.sk/produkt/pinzeta-na-odstranenie-kliesta/.

Pinzeta na kliešte.

Na záver tu máme ešte tip pre majiteľov psíkov, ktorí chcú aj seba ochrániť pred kliešťami prírodnou cestou.

Ako na jednoduchý prírodný repelent z éterických olejov?

Niektoré výrazné vône sú veľmi účinné, preto postačí, ak si napríklad levanduľový, mätový, tymiánový alebo eukalyptový éterický olej nakvapkáte na vreckovku, ktorú si potom priviažete k členku. Účinkuje aj majorán, bazalka a klinček.

Domáci repelent z klinčekov: 

Do 100 ml klasickej Alpy pridajte 15 klinčekov. Nechajte luhovať minimálne dva dni. Vzniknutú tinktúru skladujte v chladničke a v prípade potreby nastriekajte na telo.

Je už na každom majiteľovi, ako bude chrániť svojho miláčika. Dôležité je, aby si bol každý majiteľ vedomý, že treba psa pred kliešťami, a aj inými ektoparazitmi chrániť!

Autori článku: Viktória Švarc Šterbáková a Mária Tomiskinová

Admin

Psíčkarka a mačkárka v jednom. Mama dvoch malých škriatkov Agátky a Jonáška. Dnes žije s nami útulkáčka fenka Miša, a micka Líza. Odjakživa sa zaujímam o život najmä psíkov, o ich dušu, a aké to s nami majú zložité a zároveň jednoduché.

Leave a Reply